Mieszkania w Rzeszowie – 5 niezbędnych kroków przed zakupem

Kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych i najkosztowniejszych przedsięwzięć finansowych w życiu i bez wątpienia należy się do tej transakcji odpowiednio przygotować. Chętnym na zakup mieszkania w Rzeszowie przedstawiam kilka zagadnień, których przestrzeganie skutecznie przyczyni się do dokonania trafnego wyboru i pomoże uchronić się przed wieloma problemami.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że oferta mieszkań w Rzeszowie jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ciężko temu zaprzeczyć, gdyż z roku na rok liczba nowych inwestycji oraz ilość budowanych lokali mieszkalnych w Rzeszowie systematycznie wzrasta. Można by rzec – jest w czym wybierać.

Przechodząc jednak do szczegółowej analizy poszczególnych ofert natrafić możemy na wiele „niuansów”, przez które atrakcyjność wielu z tych ofert spada. Właśnie taki powinien być cel dokonywanej przez kupujących analizy – należy tak dogłębnie „prześwietlić” daną ofertę by znaleźć wszelkie potencjalne aspekty wpływające na cenę i jakość finalnej oferty mieszkania. Dzięki określeniu wszystkich za i przeciw będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję jakie mieszkanie w Rzeszowie rzeczywiście kupujesz i nie dasz się zaskoczyć nieplanowanym problemom.

By nieco ułatwić proces weryfikacji ogłoszeń przedstawiam kilka kroków, które według mnie każda osoba zdecydowana na zakup mieszkania w Rzeszowie powinna poczynić.

Szukasz domu/ mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry nieruchomości, której szukasz.
W ciągu 24h bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego! 
Brak umów, brak zobowiązań.

„To jeszcze nigdy nie było tak proste!”

#Oszczędź swój czas

Mieszkania w Rzeszowie – 5 zagadnień przy zakupie

1. Zweryfikuj dostępne mieszkania w Rzeszowie i wybierz optymalne 

Mapa mieszkania w Rzeszowie

Pierwszym krokiem przy zakupie mieszkania w Rzeszowie jest oczywiście określenie podstawowych parametrów lokalu którego szukasz, z których najważniejsze to powierzchnia mieszkania, lokalizacja i przedział cenowy (który finalnie w dużej mierze zależy od dwóch poprzednich czynników).

Wiedz, że z reguły cena m2 najmniejszych lokali mieszkalnych jest największa i maleje przy wzroście powierzchni. Ponadto mieszkania zlokalizowane bliżej centrum są zazwyczaj droższe od tych mieszących się poza centralną częścią miasta. Tak więc cena m2  małego mieszkania w centrum miasta (np. kawalerki 30 m2) będzie dużo wyższa w porównaniu do dużego mieszkania zlokalizowanego w krańcowych dzielnicach Rzeszowa (np. 4 pokojowego mieszkania zlokalizowanego w dzielnicy Biała). Zdarzają się oczywiście wyjątki ale w zdecydowanej większości powyższe założenia się sprawdzają.

Mając już określone podstawowe parametry mieszkania oraz przedział cenowy możesz przystąpić do przeglądu inwestycji deweloperskich i aktualnie sprzedawanych mieszkań w Rzeszowie

W tym miejscu polecam skorzystać z przygotowanej przeze mnie mapy aktualnie prowadzonych inwestycji w Rzeszowie. Jest to jedyna w internecie bezpłatna i regularnie aktualizowana mapa wszystkich najlepszych inwestycji w rejonie Rzeszowa i okolic.
 

Po wstępnym przeglądnięciu rynku i wybraniu kilku najciekawszych ofert należy przejść do dalszego etapu, czyli dogłębnego „prześwietlenia” każdej z nich.

Najlepszym sposobem na weryfikację wybranego mieszkania w Rzeszowie jest po prostu jego obejrzenie i sprawdzenie stanu technicznego (najlepiej z odpowiednim specjalistą) i zgodności przedstawianych w ogłoszeniu informacji. Niestety osobista wizytacja możliwa jest wyłącznie przy zakupie lokalu fizycznie już istniejącego co w obecnych realiach – gdy większość mieszkań wyprzedawana jest na etapie budowy – jest raczej mało możliwa.

Jeśli nie chcesz stawiać siebie w sytuacji kiedy większość mieszkań jest już „przebrana” i możliwości wyboru są tak naprawdę znikome – prawdopodobnie będziesz zmuszony do podjęcia decyzji o zakupie na podstawie opisu, projektu i informacji udostępnianych przez dewelopera (czyli powszechnie nazywanej „dziury w ziemi”). Zapoznaj się więc ze wskazówkami opisanymi w punkcie 2.

Więcej informacji o tym jak znaleźć mieszkanie w Rzeszowie znajdziesz we wpisie:
 

2. Zweryfikuj rzetelność i renomę dewelopera

Deweloper mieszkania w Rzeszowie

Weryfikacja firmy deweloperskiej to jedna z najważniejszych czynności, którą powinieneś wykonać przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w Rzeszowie z jego oferty. Największym zagrożeniem dla kupujących są nierzetelni i nieuczciwi deweloperzy. Co prawda po wejściu w życie ustawy deweloperskiej interes kupujących jest w pewnym zakresie chroniony i ryzyko utraty środków jest w dużym stopniu ograniczone. Nie oznacza to jednak, że jest to gwarancja zadowolenia i kupujący nie musi się już niczym przejmować. Absolutnie tak nie jest!

Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek udostępnienia prospektu informacyjnego, którego celem jest zwiększenie przejrzystości transakcji. Prospekt zawiera informacje m.in. o deweloperze i jego dotychczasowych inwestycjach oraz przede wszystkim szczegółowe informacje o konkretnym lokalu, którym nabywca (czyli kupujący) jest zainteresowany. Konieczne jest więc zapoznanie się z prospektem i zawartymi w nim informacjami dotyczącymi omawianej nieruchomości.

Warto również na własną rękę zweryfikować jakość i renomę dewelopera. W tym celu polecam skonsultować się z osobami zorientowanymi w rzeszowskim rynku nieruchomości, sprawdzić opinie w internecie czy udać się na miejsce wcześniej wybudowanych inwestycji i poznać opinię właścicieli mieszkań, którzy z takim samym „problemem” mierzyli się kilka lat temu.

Warto również sprawdzić czy deweloper ma prawo dysponowania gruntem i jaki jest jej status prawny (np. czy nie jest obciążona hipoteką) oraz czy dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę.

Polecam również udać się do Biura Rozwoju Miasta i zweryfikować czy w najbliższym sąsiedztwie rozpatrywanego mieszkania planowane są jakieś niezależne inwestycje (drogi, oczyszczalnie itp.). Wprawdzie takie informacje powinny być zawarte w prospekcie, ale ostrożności nigdy dość!  

3. Dokonaj szczegółowej weryfikacji wybranego mieszkania w Rzeszowie i określ koszty

Plan mieszkania w Rzeszowie

Jeśli zgodnie z powyższymi punktami wybrałeś już mieszkanie spełniające Twoje oczekiwania, a deweloperem jest firma, której jesteś w stanie zaufać to polecam zrobić mały krok w tył i jeszcze raz przyjrzeć się ofercie pod nieco innym względem.

Tym razem zwróć uwagę na takie aspekty jak rozkład mieszkania (czy powierzchnia pomieszczeń jest odpowiednia, czy pokoje są przychodne, czy w przypadku salonu z kuchnią jest możliwość wydzielenia odrębnego pokoju), usytuowanie względem stron świata (ze względu na doświetlenie najlepiej by miejsca najczęstszego przebywania domowników (salon, pokoje) usytuowane były od strony południowej, płd – zach i zachodniej) czy informacje o przynależności komórki lokatorskiej do lokalu i miejsca w garażu podziemnym (które zazwyczaj są dodatkowo płatne).

Kluczowe jest również pozyskanie informacji o możliwych sposobach płatności, ilości transz płatniczych i ich harmonogramie.

Dowiedz się również takich szczegółów jak ilość i rozmieszczenie planowanych gniazd elektrycznych – wielu deweloperów oferuje wprowadzenie drobnych modyfikacji do pewnego etapu budowy według wytycznych klienta. Mając przygotowany plan umeblowania Twojego mieszkania w Rzeszowie będziesz w stanie określić ile i w którym miejscu gniazd potrzebujesz – jeśli w ofercie będzie ich za mało, poproś o zamontowanie dodatkowych. Sprawdź również czy oferta zawiera w cenie np. montaż klimatyzatora. Jeśli tak – dowiedz się, w którym miejscu zamontowany będzie agregat.

Weź pod uwagę konieczne koszty dodatkowe – przy zakupie mieszkania w Rzeszowie należy liczyć się z takimi opłatami jak koszty bankowe (związane z kredytem i jego ubezpieczeniem), taksa notarialna), podatek od czynności cywilnoprawnych, założenie i wpis do księgi wieczystej, ew. prowizja dla pośrednika.

4. Przeanalizuj treść i zapisy podpisywanych dokumentów 

Umowa mieszkania w Rzeszowie

Bardzo ważna kwestia – czytaj wszystko co podpisujesz, a jeśli czegoś nie rozumiesz to poproś o wytłumaczenie. Umowa może zawierać niejasne zapisy (które mogą być specjalnie zapisane w zawiły sposób) więc nie wahaj się poświęcić odpowiednio dużo czasu na jej zrozumienie przed złożeniem podpisu na zakup mieszkania w Rzeszowie.

Zwróć uwagę na informacje dotyczące kar finansowych dla obydwu stron – dla Ciebie za np.niedotrzymanie terminu wpłaty rat lub odstąpienie od umowy, dla dewelopera za np.niedotrzymanie terminu odbioru mieszkania.

Pamiętaj – wszelkie ewentualne spory rozpatrywane będą na podstawie zapisów umowy. W Twoim interesie jest więc by umowa zawierała jak najwięcej szczegółowych informacji ograniczając ilość niezapisanych niedomówień do minimum. Umowa powinna zawierać wszelkie detale dotyczące zarówno transakcji jak i samej nieruchomości.

Ważne! Uważaj na pojęcia prawne! Rozróżniaj znaczenie takich terminów jak np. zadatek i zaliczka.

5. Zweryfikuj stan techniczny otrzymanego mieszkania w Rzeszowie

Odbiór techniczny mieszkania w Rzeszowie

Wydawać by się mogło, że odbiór nowego mieszkania od dewelopera to czysta formalność. W końcu oczekuje się, że nowe mieszkanie będzie pozbawione wad. Praktyka pokazuje jednak, że niejednokrotnie jest to etap przysparzający najwięcej problemów.

Podpisując protokół zdawczo odbiorczy zaświadczasz, że mieszkanie oddane jest we właściwym stanie technicznym i zgodne jest z ustaleniami (zapisami w umowie i prospekcie). Po podpisaniu dokumentu wyegzekwowanie u dewelopera poprawek będzie trudne.

Po zakupie odbiór techniczny mieszkania w Rzeszowie to bardzo ważna i wcale nie taka prosta sprawa. Jeśli nie znasz się na budownictwie i nie jesteś w stanie określić jakości zdawanego mieszkania to skorzystaj z porady znajomego (który oczywiście się na tym będzie znał) lub specjalisty. Wyłapanie mało widocznych błędów budowlanych czy niedoróbek (często skrupulatnie zamaskowanych) może uchronić Cię w przyszłości przed dużymi kosztami.

Nie śpiesz się więc z odbiorem i sprawdź takie kwestie jak powierzchnia mieszkania (czy zgadza się z prospektem i umową), piony/ poziomy i równość ścian, podłóg (wewnątrz mieszkania i balkonów), szczelność i prawidłowość osadzenia drzwi i okien, doprowadzenie instalacji czy działanie wentylacji. Wszelkie buble i defekty zgłaszaj  deweloperowi.

Pamiętaj! Kupno mieszkania w Rzeszowie to jedna z najdroższych, najważniejszych i (niestety nierzadko) najcięższych decyzji finansowych w życiu. Nie ma więc miejsca na niedomówienia, niejasności czy pobłażliwość sytuacji. Bądź stanowczy i dociekliwy, a jak będzie taka konieczność to nawet nachalny i męczący. Pytaj dewelopera o wszystko czego nie wiesz bądź nie rozumiesz, dąż do zapisywania w umowie jak największej ilości informacji i poszerzaj swoją wiedzę dotyczącą stosowanych zagadnień (m.in. opisanych powyżej).

Nie daj się zwodzić i nie ufaj ślepo słownym zapewnieniom. Wymagaj, żądaj swoich praw i respektuj warunki umowy (również te dotyczące kar finansowych dewelopera) jednocześnie dotrzymując obowiązków wynikających z umowy będących po Twojej stronie.

5/5 – (3 votes)

 
5/5 - (3 votes)
Please follow and like us:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry mieszkania/domu, którego szukasz.
Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego.

Brak umów, brak kosztów, brak zobowiązań.

Wypełnij formularz

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?
Pomogę Ci je znaleźć!

Cześć, nazywam się Marcin i prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl.
Specjalizuję się w rynku pierwotnym i na co dzień bezpłatnie pomagam w znalezieniu mieszkania.

Podaj parametry mieszkania, którego szukasz a otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku deweloperskiego!