Kredyt na mieszkanie Rzeszów – Jak się przygotować i poprawić zdolność?

Kredyt na mieszkanie Rzeszów.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, do którego bezwzględnie należy się odpowiednio przygotować. Zanim jednak zabierzesz się za sprawdzanie ofert konkretnych banków warto popracować nad tym, aby bank uznał Cię za jak najatrakcyjniejszego odbiorcę. 

Wiele osób nie wie, że proces przygotowania do wzięcia kredytu należy rozpocząć już na kilkanaście miesięcy przed złożeniem wniosków kredytowych. Jest to okres, w którym możesz, a nawet powinieneś popracować nad poprawą swojej zdolności kredytowej. Przyczyni się to do poprawy Twojej „kandydatury kredytowej” w oczach banku co przełoży się na wzrost szans na uzyskanie kredytu, a być może nawet na obniżenie marży. To może wygenerować dla Ciebie oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – jest więc o co walczyć. 

W zasadzie przygotowując się do wzięcia kredytu możesz wpłynąć na poprawę dwóch istotnych wskaźników:
1. Twojej zdolności kredytowej
2. Twojej wiarygodności kredytowej

Różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami zostały opisane we wpisie dotyczącym kredytów. Jeśli jeszcze go nie czytałeś to polecam to zrobić – dowiesz się z niego o najistotniejszych kwestiach dotyczących kredytów, które koniecznie trzeba poznać.

Ten artykuł należy do przygotowanego przez nas cyklu artykułów o kredytach mających na celu wsparcie merytoryczne dla osób planujących wzięcie kredytu (przede wszystkim hipotecznego).
Seria składa się z następujących artykułów:
1. Kredyt Rzeszów – informacje, opis, oferta – ekspercki artykuł opisujący podstawowe informacje dotyczące kredytów. Zawiera merytoryczne informacje oraz wiele praktycznych porad pozwalających zminimalizować możliwość popełnienia kosztownych błędów.
2. Kredyt na mieszkanie Rzeszów – jak się przygotować i poprawić zdolność? – omawia kwestie zdolności kredytowej i sposobów w jaki można ją poprawić.
3. Kredyt hipoteczny – BIK i wiarygodność kredytowa – omawia kwestie wiarygodności kredytowej oraz scoringu BIK. Dowiedz się co zrobić aby banki nie odmówiły Ci kredytu.
4. Kredyt Rzeszów – Jak wybrać odpowiedniego doradcę? – w którym podpowiadamy jak ustrzec się przed „czarnymi owcami” i do współpracy wybrać wyłącznie profesjonalnego doradcę finansowego (kredytowego).

Kredyt na mieszkanie Rzeszów – Jak poprawić zdolność kredytową?

Jeśli przeczytałeś podlinkowany powyżej tekst o kredytach to wiesz już, że zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu hipotecznego jaką dany bank może Ci pożyczyć. Twoją zdolność kredytową każdorazowo ocenia analityk finansowy banku, do którego złożyłeś wniosek kredytowy. Wiesz już, że każdy bank ma trochę inny sposób wyliczenia zdolności kredytowej, ale istnieje kilka ogólnych sposobów na to, aby ją poprawić.
Oto one:

  1. Spłać wszystkie pożyczki konsumenckie – każdy dług to zobowiązanie, które obniża Twoją zdolność kredytową. Biorąc kredyt na mieszkanie Rzeszów powinieneś dopilnować spłaty wszystkich lub możliwie jak największej ilości zaciągniętych zobowiązań. Twój bank sprawdzi Twoją kondycję kredytową w Biurze Informacji Kredytowej więc nie uda Ci się niczego ukryć. Przygotowując się do wzięcia kredytu odpowiednio wcześniej będziesz miał wystarczająco dużo czasu by uregulować wszystkie zobowiązania. Zrób to!

  2. Zamknij karty kredytowe i debety na kontach – również wpływają na Twoją niekorzyść. Im większe są dostępne limity tym niekorzystniej wpływają na Twoją zdolność – nawet jeśli nie korzystasz z sald zadłużenia. Jeśli więc możesz obejść się bez karty – zrezygnuj z niej. Jeśli posiadasz limit na koncie osobistym – zrób to samo. Miej także świadomość, że poręczenie komuś kredytu również obniża Twoją zdolność. 
    Dyspozycje rozwiązania umów złóż najpóźniej na dwa miesiące przed złożeniem wniosków kredytowych tak by banki zdążyły zamknąć karty i limity oraz zaktualizować dane. 

  3. Zmniejsz stałe zobowiązania – Twoje stałe zobowiązania, czyli regularnie pojawiające się koszty mają bezpośredni wpływ na Twoją zdolność kredytową. Im więcej masz comiesięcznych obciążeń tym mniej pozostaje Ci „wolnych” pieniędzy, a więc mniejsze są Twoje możliwości spłaty rat kredytowych. Zweryfikuj, które ze stałych kosztów możesz zmniejszyć (np. zmieniając wynajem drogiego, luksusowego mieszkania na nieco tańsze) lub nawet całkowicie się pozbyć (np. wynajem drogiego auta?). 

Kredyt na mieszkanie Rzeszów - popraw swoją zdolność

Poznaj swoją zdolność kredytową

Zastanawiasz się jak wygląda Twoja obecna zdolność kredytowa? Sprawdzimy to!

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą i podczas bezzobowiązującej rozmowy telefonicznej określimy Twoją zdolność kredytową i podpowiemy co zrobić by ją ekspresowo poprawić.
Gwarancja braku umów i żadnych zobowiązań.

Kredyt mieszkaniowy Rzeszów – wykaż się sprytem

Powyższe 3 wskazówki są w pewnym sensie kluczowe i opierają się na podjęciu konkretnych czynności. Mogą wymagać od Ciebie zmodyfikowania Twoich codziennych finansów, ale pamiętaj, że robisz to w konkretnym celu. Wyjdzie Ci to na dobre.

Starając się o kredyt na mieszkanie Rzeszów oprócz zmian Twojej „gospodarki finansowej” możesz wykazać się również pewnego rodzaju sprytem i przedstawić obraz Twojej finansowej codzienności w bardziej sprzyjającym bankom kolorach. O co chodzi? 

Banki oprócz porównania stosunku Twoich zarobków do wydatków oraz innych obciążeń finansowych będą chciały dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o Tobie i Twoich nawykach finansowych: o tym na co i ile wydajesz, w jaki sposób to robisz a nawet o tym jakim jesteś typem człowiekiem. Logiczne jest, że dla banku bezpieczniej jest pożyczyć pieniądze komuś kto potrafi regularnie oszczędzać i budować swój „fundament finansowy” aniżeli osobie, która miesiąc w miesiąc czyści swoje konto do zera. I to wcale nie na to co jest do życia niezbędne. Prowadząc rozrzutny tryb życia możesz obniżać swoją zdolność kredytową. 

Prawda jest taka, że nawet jeśli jesteś tego typu osobą to bank nie musi o tym wiedzieć. Odpowiednio wcześniej wdrażając pewny praktyki możesz w oczach banku stworzyć obraz Twojej osoby takiej, jaką bank sobie życzy. Szanse na kredyt na mieszkanie Rzeszów możesz poprawić m.in. poprzez wdrożenie poniższych wskazówek:

  1. Zadbaj o historię rachunku bankowego – ten punkt ma szczególne znaczenie w sytuacji, jeśli będziesz ubiegać się o kredyt w tym samym banku, w którym prowadzisz konto. Możesz być pewien – bank skrupulatnie prześledzi historię Twojego konta bankowego. Zadbaj o regularne wpływy na konto Twojego comiesięcznego wynagrodzenia oraz nie dopuść do wyzerowania salda. 

  2. Przejdź na kilka miesięcy na płatność gotówką – możesz wykazać się w pewnym sensie cwaniactwem i ukryć przed bankiem swoje wydatki. Im więcej masz kosztów (wydatków) tym mniejsza jest Twoja zdolność. Im mniej kosztów zobaczy bank, tym trudniej będzie mu oszacować Twoją zdolność kredytową i tym bardziej będzie musiał polegać na deklaracjach z wniosku kredytowego. To Twoja przewaga! Jeśli jeździsz autem – tankuj za gotówkę. Jeśli wynajmujesz mieszkanie – płać za wynajem gotówkowo. I tak dalej.

  3.  Zadbaj o social media – panuje powszechna opinia, że analityk biznesowy banku może chcieć poszukać informacji o Tobie w mediach społecznościowych. Nigdy nie wiadomo co go zainteresuje! Staraj się nie dostarczyć mu powodu, dla którego uzna Ciebie za mniej dobrego kandydata niż mu się pierwotnie wydawało. Rozwiązaniem może być odpowiednie ustawienie prywatności Twoich kont.

  4. Wybierz raty stałe – choć raty stałe cechują się wyższym kosztem całkowitym kredytu w porównaniu do rat malejących to są lepszym rozwiązaniem z uwagi na zdolność kredytową. Przy ratach malejących bank na początku kredytu musi uwzględnić wysoki koszt raty przez co Twoja zdolność przy tym wariancie raty będzie niższa.

Popraw zdolność kredytową - kredyt na mieszkanie

Kredyt na mieszkanie Rzeszów – zwiększ swoje zarobki

To co jest bezsprzecznie najistotniejszą kwestią bezpośrednio wpływającą na Twoją zdolność kredytową jest wysokość Twoich zarobków, a raczej dochód netto (zarobki – koszty) oraz forma zarobków.Kredyt na mieszkanie Rzeszów - zdolność kredytowa wzórJeszcze do niedawna uważano, że decydującą kwestią przy ocenie zdolności kredytowej jest rodzaj zatrudnienia. Obecnie coraz więcej banków bierze pod uwagę przede wszystkim wysokość Twojego dochodu netto oraz czy zapewniona jest ciągłość dochodów.

Oznacza to, że będąc zatrudnionym na umowie cywilno-prawnej (umowa o dzieło, umowa zlecenie) również możesz uzyskać kredyt hipoteczny. Warunkiem jest zapewnienie ciągłości przychodów przez określony okres czasu (szczegóły pod kątem każdego z banków przekaże Ci Twój doradca finansowy). 

Mimo wszystko nadal najdogodniejszą formą zatrudnienia dla banków jest umowa na czas nieokreślony. 

Marcin, Doradca Finansowy Zespołu nieruchomosciwrzeszowie.pl radzi:

Warunkiem kwalifikacji do zdolności kredytowej będąc zatrudnionym na umowie cywilnoprawnej jest ciągłość współpracy tzn. umowy powinny być zawierane z jednym, konkretnym kontrahentem. Uzyskiwanie jednorazowych przychodów z współprac z różnymi firmami nie spełnia tego wymogu, nawet jeśli ich suma co miesiąc jest podobna. Bank nie uzna tych dochodów za ciągłe. 

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przez okres co najmniej 6 miesięcy otwiera możliwość złożenia wniosku do każdego banku i uzyskania kredytu.

Podobnie jak opisano wcześniej odnośnie częściowego przejścia na płatności gotówkowe celem pozornego obniżenia wydatków również i w tym przypadku możesz wykazać się sprytem. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt i jednocześnie masz możliwość otrzymania dużej, jednorazowej premii (np. rocznej) – poproś pracodawcę o jej wypłatę w ratach w formie comiesięcznego podwyższonego wynagrodzenia. Możesz również porozmawiać z pracodawcą o czasowej podwyżce – typowo pod zbudowanie wiarygodności kredytowej. 
Mieszkanie Rzeszów kredyt – spryt jest Twoim sprzymierzeńcem.

W jeszcze innej sytuacji są osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zazwyczaj stosując optymalizację podatkową generują koszty w celu obniżenia dochodu i należnych podatków. Sęk w tym, że to właśnie wysokość dochodu definiuje Twoją zdolność kredytową. Istotne jest więc by przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu na mieszkanie Rzeszów zadbać o odpowiednią wysokość dochodu. 

Marcin, Doradca Finansowy Zespołu nieruchomosciwrzeszowie.pl radzi:

Bank do oceny Twojej zdolności kredytowej sprawdzi Twój zeszłoroczny PIT oraz uśredni dochody z bieżącego roku. Do oceny Twojej zdolności weźmie gorszy ze średnich dochodów – za ubiegły lub obecny rok.

Potrzebujesz pomocy z kredytem? Wypełnij formularz, a Marcin – nasz Doradca Kredytowy skontaktuje się z Tobą.

Jak widzisz decydując się na kredyt mieszkaniowy Rzeszów warto odpowiednio wcześniej zadbać o Twoją zdolność kredytową. Oczywiście powyższe wskazówki nie wyczerpują tematu, są jednak istotnymi – a niekiedy kluczowymi – i konkretnymi wskazówkami, które możesz zastosować do poprawy Twojej zdolności kredytowej. 

5/5 - (5 votes)
5/5 - (5 votes)
Please follow and like us:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry mieszkania/domu, którego szukasz.
Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego.

Brak umów, brak kosztów, brak zobowiązań.

Wypełnij formularz

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?
Pomogę Ci je znaleźć!

Cześć, nazywam się Marcin i prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl.
Specjalizuję się w rynku pierwotnym i na co dzień bezpłatnie pomagam w znalezieniu mieszkania.

Podaj parametry mieszkania, którego szukasz a otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku deweloperskiego!