Jednym z najważniejszych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania to jego usytuowanie względem stron świata. Jest jednym z kluczowych aspektów wpływających na nasłonecznienie mieszkania, a więc doświetlenie światłem dziennym pomieszczeń. Ma to bezpośrednie przełożenie na nastrój i poziom energii mieszkańców, funkcjonalność pomieszczeń a także… na wysokość rachunków.
Choć nie istnieje idealny rozkład mieszkania z uwagi na strony świata – bo jest to w dużej mierze kwestia indywidualna – to przedstawię Ci ogólne wytyczne i założenia, które warto wziąć pod uwagę przy analizie konkretnego lokalu. Miej świadomość, że nasłonecznienie pomieszczeń ma znaczenie dla komfortu Twojego i Twojej rodziny. Przebywanie w jasnych, doświetlonych pomieszczeniach korzystnie wpływa na samopoczucie i dodaje energii. Zwłaszcza zimą gdy dni są krótkie. Zastąpienie naturalnego oświetlenia sztucznym może powodować uczucie zmęczenia i spadku produktywności. Sztuczne światło również negatywnie wpływa na wzrok – Twój i Twojej rodziny.
Ilość światła dziennego ma wpływ na temperaturę w mieszkaniu co jest ściśle powiązane z kosztami ogrzewania – im więcej światła wpada do mieszkania tym cieplej, a więc rachunki za ogrzewanie będą odpowiednie niższe.
Poniżej znajdziesz ogólne zasady przeznaczenia pomieszczeń z uwagi na strony świata. Tymi samymi wytycznymi kierują się architekci podczas projektowania mieszkań analizując usytuowanie budynków. W każdej inwestycji znajdują się jednak mieszkania zlokalizowane trochę lepiej i trochę gorzej. Od Ciebie zależy, które ostatecznie wybierzesz. Grunt abyś wiedział jak dokonać przemyślanego wyboru.
ABC Kupującego to cykl artykułów mających na celu wyjaśnić podstawowe kwestie i wesprzeć przy podjęciu decyzji o zakupie nowej nieruchomości.
Seria składa się z następujących artykułów:
1. Liczba pokoi i rozkład mieszkania – dowiedz się jaka jest zależność między liczbą pokoi, wielkością mieszkania a jego ceną
2. Co wpływa na cenę nieruchomości i jakie są dodatkowe koszty? – poznaj koszty występujące przy zakupie mieszkania
3. Praktyczność mieszkania – zazwyczaj liczba pokoi to jedno, a praktyczność i komfort ich użytkowania to drugie. Uwzględnij to przy wyborze mieszkania
4. Strony świata a lokalizacja mieszkania – która najlepsza? – jeden z najważniejszych czynników, który powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania.
5. Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? – praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć przemyślaną decyzję o wyborze M.
Strony świata a pomieszczenia
Kierunek: północ
Pomieszczenia od północnej części uważane są za najchołodniejsze i najmniej doświetlone. Dlatego też od tej strony powinny znaleźć się: hol (przedsionek), łazienka, garderoba czy schowek. Mieszkania z północną ekspozycją powinny omijać osoby preferujące jasne i ciepłe pomieszczenia.
Kierunek: wschód
Kierunek wschodni uważany jest za najlepszą lokalizację dla sypialni. Od tej strony wschodzi słońce dzięki czemu wpadające promyki mocno doświetlą wnętrze, ułatwią poranne wstawanie i wprawią w dobry nastrój. W sypialni spędza się głównie poranki stąd nie ma potrzeby aby pokój ten był najjaśniejszą częścią mieszkania przez całą dobę co zresztą korzystnie wpływa na uzyskanie wieczorową porą umiarkowanej temperatury przy której lepiej się zasypia.
Ekspozycja wschodnia jest także odpowiednia dla kuchni dzięki czemu nie będzie się dodatkowo nagrzewać w ciągu dnia.
Kierunek: południe
Południe to najjaśniejsza i najcieplejsza strona świata wobec tego pomieszczenia zlokalizowane od tej strony będą ciepłe i jasne. Idealne rozwiązanie dla pomieszczeń, w których przebywamy najwięcej czyli salonu lub w obecnych czasach salonu z aneksem kuchennym. Oprócz komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców warto wspomnieć o korzyściach finansowych związanych ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania i oświetlenia. Z reguły część dzienna (salon) to największe pomieszczenie posiadające przy tym największą ilość przeszkleń. Ich usytuowanie od strony południowej pozwala na naturalne dogrzewanie i doświetlanie co równoznaczne jest ze zmniejszeniem zużycia prądu i ogrzewania – zwłaszcza w zimie.
Miej jednak na uwadze, że w sezonie letnim w okresie upałów z powodu wysokiej temperatury konieczne może być zamontowanie rolet lub klimatyzatora, zwłaszcza w mieszkaniach na wyższych piętrach.
Kierunek: zachód
Część zachodnia najmocniej doświetlona jest w drugiej części dnia. Jest to więc odpowiednia strona dla pomieszczeń, w których domownicy przebywać będą po przyjściu z pracy, szkoły czy przedszkola. Usytuowanie od tej strony np. pokoju dziecięcego umożliwi odrabianie lekcji lub bawienie się przy naturalnym świetle jakże korzystnym dla oczu.
Strona ta zwykle rekomendowana jest także dla pomieszczeń z bezpośrednim wyjściem na balkon, taras czy ogródek. Pamiętaj jednak, że korzystanie z balkonu od zachodniej strony w czasie letnich upałów nie zawsze jest komfortowe – wysoka temperatura na mocno rozgrzanym tarasie niekiedy wręcz uniemożliwia „przesiadywanie”, a nagrzana deska tarasowa potrafi wręcz poparzyć.
Korzystna orientacja pomieszczeń:
- sypialnia – wschód lub w zależności od indywidualnych preferencji: zachód lub północ
- salon – południe, zachód
- kuchnia – wschód, zachód, północ
- pokój dziecięcy – zachód
- gabinet – w zależności od godzin pracy: wschód lub zachód
- łazienka – północ
- taras, balkon, ogródek – zachód, opcjonalnie wschód
Jak sprawdzić stronę świata na rzucie?
Mamy już omówione strony świata więc teraz możesz wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Jak sprawdzić gdzie na rzucie znajduje się dany kierunek?
Odpowiedź jest bardzo prosta. W zdecydowanej większości rzutów kierunki odczytasz ze wskazania takiego znaku, gdzie strzałka wskazuje kierunek północy:
Niekiedy sprawa jest nieco prostsza i na rzucie po prostu opisane są kierunki świata:
Teraz już możesz w pełni analizować rzuty oglądanych mieszkań i porównywać je ze sobą pod względem stron świata.
Przejdź do kolejnego wpisu: