źródło: UM Rzeszów

Rynek nieruchomości w Rzeszowie

Rynek nieruchomości w Rzeszowie od kilku lat prężnie się rozrasta czego efektem jest niemal z roku na rok rekordowa ilość sprzedanych i oddanych do użytku mieszkań. Dynamiczny rozwój gospodarczy miasta, napływ nowych firm oraz intensywnie rozwijający się rynek pracy zachęcają – zwłaszcza młode osoby – do podjęcia zatrudnienia i osiedlenia się w Rzeszowie. Wzrastająca liczba mieszkańców, niskie stopy procentowe oraz rządowe programy dopłat bezpośrednio przekładają się na wzrost zainteresowania zakupem mieszkań, któremu deweloperzy stale starają się sprostać.

Ogólnopolska pro wzrostowa koniunktura rynku deweloperskiego widoczna jest również w stolicy innowacji. Od kilku lat wzrastający i utrzymujący się na niezmiennie wysokim poziomie popyt mieszkaniowy zachęca inwestorów do prowadzenia inwestycji deweloperskich na rzeszowskiej ziemi.

Rynek nieruchomości w Rzeszowie doświadcza dużego zainteresowania deweloperów co zresztą widać gołym okiem. Prężna rozbudowa miasta, rosnąca liczba zarówno małych jak i dużych osiedli mieszkaniowych, stopniowa zabudowa przedmieść oraz powiększająca się ilość spółek deweloperskich świadczy o dużym potencjale nieruchomościowym naszego miasta. 

Jesteś zainteresowany rozwojem Rzeszowa?
Obserwuj nas i bądź na bieżąco jak zmienia się Rzeszów !
Sprawdź jak możesz nas obserwować >>> TUTAJ <<<  

Cieszy fakt, że deweloperzy starają się różnicować prowadzone przez siebie inwestycje i oferują mieszkania dostosowane pod zróżnicowane wymagania klientów. Bez problemu znajdziemy oferty mieszkań w pełni rozplanowanych i dostosowanych pod przyszłe potrzeby mieszkańców w dużych wielorodzinnych osiedlach mieszkaniowych jak również możliwości zamieszkania w skromnych zabudowach szeregowych na przedmieściach Rzeszowa.

Rynek nieruchomości w Rzeszowie
Osiedle Zawiszy oferuje dostępność sklepów, aptek czy restauracji na terenie osiedla.

Inwestorzy i architekci dokładają starań by projektowane i wybudowane przez nich osiedla były wygodne do zamieszkania i zapewniały dostęp do niezbędnej infrastruktury. Efektem tego są powstające kompleksy inwestycyjne łączące funkcje mieszkalne i handlowo-usługowe, czyli osiedla w obrębie których znajdują się m.in. sklepy, przedszkola czy apteki. Cel jest jeden – jak najbardziej dogodzić przyszłym mieszkańcom i uatrakcyjnić ofertę potencjalnym kupcom. Bez wątpienia takie osiedla cieszą się dużą popularnością.

Duża ilość inwestycji i bogata oferta mieszkań korzystnie wpływa na konkurencyjność rynku. Rynek nieruchomości w Rzeszowie pozwala również znaleźć nieruchomość „na każdą kieszeń”. Oczywiście ostateczna cena m2 mieszkania zależna jest od wielu czynników m.in. lokalizacji czy standardu wykończenia i raczej próżno szukać budżetowych mieszkań w okolicach ścisłego centrum miasta. Nie oznacza to jednak, że osoby dysponujące ograniczonymi możliwościami finansowymi skazane są na zamieszkanie w słabo skomunikowanych miejscach (pomijając fakt, że Rzeszowska sieć dróg jest na tyle rozbudowana, że niewiele jest inwestycji z problematycznym dojazdem). Dla takich osób deweloperzy przygotowali ofertę nieco mniejszych mieszkań bądź po prostu inwestycje o niższym standardzie wykończenia (dzięki czemu koszt budowy jest odpowiednio niższy).

Niebanalna architektura Rzeszowskich inwestycji

Warto również zwrócić uwagę, że w Rzeszowie powstaje co raz więcej inwestycji nie tylko dobrze zagospodarowanych i przystosowanych do komfortowego życia mieszkańców ale także urozmaiconych architektonicznie. Projektanci co raz śmielej odchodzą od standardowo przyjętych brył i powszechnie stosowanych elewacji (różniących się głównie kolorem) na rzecz odważnych i – choć to kwestia gustu – przyjemnych dla oka koncepcji wykończenia. Wszak deweloperzy mają świadomość, że klienci stają się coraz bardziej wymagający i kryteria stosownej ceny i dogodnej lokalizacji mogą być nie wystarczające by przekonać do wyboru mieszkania właśnie z ich oferty.

Rynek nieruchomości w Rzeszowie

źródło: fot.1: www.szklane-tarasy.pl ,  fot. 2: www.witoldapark.pl ,  fot.3: www.bulwarypark.pl

W Rzeszowie dużo się wynajmuje

Rynek nieruchomości w Rzeszowie nie ogranicza się wyłącznie do zaspokajania potrzeb mieszkalnych nowych bądź przyszłych mieszkańców. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych. Inwestycje w nieruchomości uważane są za jedne z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału oferując rentowność przewyższającą potencjalne stopy zwrotu z lokat bankowych i innych równie bezpiecznych podmiotów inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę, że Rzeszów jest miastem akademickim o bardzo dużym stosunku liczby studentów przypadających na liczbę mieszkańców to oczywiste jest, że inwestycje w mieszkania na wynajem są atrakcyjną i w dodatku niemal pasywną inwestycją. Duży prym w tego typu inwestycjach wiodą mieszkania z rynku wtórnego. Zdecydowanie najważniejszym kryterium wpływającym na późniejszy brak problemów ze znalezieniem najemców jest lokalizacja, czyli bliskość do uczelni, centrum i komunikacji miejskiej. Z tego względu dobrze sprzedającymi się mieszkaniami z przeznaczeniem na wynajem są nieruchomości położone w centralnych obrębach miasta Rzeszowa, które w dużej mierze stanowią ofertę właśnie rynku wtórnego.

Rynek nieruchomości w Rzeszowie – statystyki

W Rzeszowie statystycznie najwięcej sprzedaje się mieszkań 2 pokojowych, których średni koszt za m2 w stanie deweloperskim na rynku pierwotnym waha się w granicach 4 do 5 tys zł. Dużą część potencjalnych kupców stanowią osoby młode (do ok. 30 roku życia), którzy przy wyborze oferty kierują się przede wszystkim ceną i możliwością uzyskania dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (program został zakończony w 2018 roku). Według danych zawartych w raporcie przeprowadzonym przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie w okresie od stycznia do lipca 2017 oddano większą ilość mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Potwierdza to, że rynek nieruchomości w Rzeszowie utrzymuje stale wysoki popyt na nowe mieszkania.

Informacje przedstawione w Biuletynie Statystycznym Rzeszowa w okresie I – IX 2017 r. ukazują, że przeciętna cena transakcyjna m2 na rynku pierwotnym na przestrzeni 2016 i 2017 roku mieściła się w granicach 4400 zł za m2 .

Rynek nieruchomości w Rzeszowie - Statystyka
Rynek nieruchomości w Rzeszowie - Statystykaźródło: Biuletyn Statystyczny Rzeszowa w okresie I-IX 2017 r. Podstawowe statystyki

Perspektywy Rzeszowskiego rynku nieruchomości

Koniunktura Rzeszowskiego rynku nieruchomości w ciągu ostatnich kilku lat była zdecydowanie korzystna dla deweloperów oraz osób poszukujących własnego M. Duża ilość powstałych inwestycji oraz powiększająca się oferta mieszkań korzystnie wpływała na konkurencyjność rynku i świadczyła o dużym zapotrzebowaniu na lokale mieszkalne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotychczas pierwotny rynek nieruchomości w Rzeszowie charakteryzował się wyprzedawaniem większości inwestycji na etapie projektu i wykonawstwa. Oznacza to, że w praktyce klienci często kupowali tzw. „dziurę w ziemi”, czyli decyzję o zakupie mieszkania podejmowali na podstawie zebranych informacji i udostępnionych przez dewelopera prospektów informacyjnych.  Taka tendencja wydaje się jednak nikogo nie dziwić a wręcz można powiedzieć, że stała się powszechną praktyką wśród osób pragnących nabyć najatrakcyjniejsze mieszkania z danej oferty.

Rok 2018 wydaje się być kontynuacją poprzednich dobrze prosperujących dla rynku nieruchomości lat. Należy jednak zwrócić uwagę, że w 2018 roku została wydana ostatnia pula dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych, z którego wiele osób w naszym regionie skorzystało. Brak oferty chętnie wykorzystywanego dotąd wsparcia finansowego na przyszłe lata w ramach wspomnianego programu może wpłynąć – zwłaszcza wśród młodych ludzi – na decyzję o wstrzymaniu się z zakupem własnych 4 kątów. Efekt takich decyzji może negatywnie odbić się na popycie na rynku nieruchomości.

Należy wspomnieć również o postępującym problemie z dostępnością dobrych gruntów inwestycyjnych, zwłaszcza wśród nowych i chcących dopiero zadebiutować na rynku deweloperów. Co prawda najwięksi rynkowi gracze posiadają zabezpieczony pod przyszłe inwestycji bank ziemi. Nowi adepci deweloperki zmagają się jednak z nie lada problemem pozyskania dobrze zlokalizowanych terenów w rozsądnej cenie. A to właśnie cena ara ziemi i potencjał inwestycyjny działki ma decydujący wpływ na rentowność inwestycji i decyzję o jej rozpoczęciu. Biorąc pod uwagę rosnącą cenę gruntów i materiałów budowlanych oraz problemy z dostępnością firm wykonawczych przypuszczać można, że ceny mieszkań przy niezmiennym popycie będą wzrastać.

4/5 - (4 votes)
Please follow and like us:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry mieszkania/domu, którego szukasz.
Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego.

Brak umów, brak kosztów, brak zobowiązań.

Wypełnij formularz

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?
Pomogę Ci je znaleźć!

Cześć, nazywam się Marcin i prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl.
Specjalizuję się w rynku pierwotnym i na co dzień bezpłatnie pomagam w znalezieniu mieszkania.

Podaj parametry mieszkania, którego szukasz a otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku deweloperskiego!