Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – bez względu czy tyczy się zabudowy wielorodzinnej (bloki) czy szeregowej – zdecydowanie warto poprzedzić możliwie dogłębnym rozeznaniem tematu i zdobyciem odpowiedniej wiedzy. Jako osoba specjalizująca się w rynku pierwotnym i na co dzień pomagająca przy znalezieniu i zakupie nowych mieszkań na rzeszowskim rynku przygotowałem kilka istotnych punktów, których poznanie i zrozumienie pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję zakupową.
W skrócie – napisałem serię artykułów „ABC Kupującego”, z których dowiesz się m.in. o zależnościach panujących na rynku (typu stosunek ceny do terminu oddania/ lokalizacji / rodzaju mieszkania), o tym co składa się na ostateczną cenę oraz na co powinieneś zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania mieszkań i selekcji ofert.
Cała seria składać się będzie z kilku artykułów opisanych chronologicznie – zalecam czytać je po kolei, ponieważ każdy kolejny jest w mniejszym lub większym stopniu powiązany z poprzednim (tak by dwukrotnie nie poruszać tego samego tematu).
ABC Kupującego to cykl artykułów mających na celu wyjaśnić podstawowe kwestie i wesprzeć przy podjęciu decyzji o zakupie nowej nieruchomości.
Seria składa się z następujących artykułów:
1. Liczba pokoi i rozkład mieszkania – dowiedz się jaka jest zależność między liczbą pokoi, wielkością mieszkania a jego ceną
2. Co wpływa na cenę nieruchomości i jakie są dodatkowe koszty? – poznaj koszty występujące przy zakupie mieszkania
3. Praktyczność mieszkania – zazwyczaj liczba pokoi to jedno, a praktyczność i komfort ich użytkowania to drugie. Uwzględnij to przy wyborze mieszkania
4. Strony świata a lokalizacja mieszkania – która najlepsza? – jeden z najważniejszych czynników, który powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania.
5. Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? – praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć przemyślaną decyzję o wyborze M.
Przygotowane przeze mnie wpisy bazują na mojej kilkuletniej wiedzy oraz współpracy z ponad 200 osobami poszukującymi nieruchomości na rynku pierwotnym – po prostu widzę czego poszukujący nie zauważają lub na co nie zwracają uwagi choć jest to istotne (z reguły o tym nie wiedzą).
Osobom współpracującym ze mną wymienione porady i wiele innych każdorazowo udzielam podczas naszych spotkań. Wierzę, że artykuły te pozwolą wdrożyć nowe osoby w rynek pierwotny i dostarczą konkretnej i praktycznej wiedzy, która jest niezbędna przy podjęciu decyzji o wyborze mieszkania.
Zacznijmy od pierwszego omawianego parametru, którym jest:
Szukasz domu/ mieszkania w Rzeszowie?
Podaj parametry nieruchomości, której szukasz.
W ciągu 24h bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego – ponad 200 inwestycji!
Brak umów, brak zobowiązań.
Przy zakupie z nami – bezpośrednio od dewelopera – nigdy nie ma opłat prowizji i podatku PCC 2%.
#Oszczędź swój czas
Liczba pokoi i rozkład mieszkania
Liczba pokoi to zdecydowanie pierwszy parametr, który musisz określić zanim rozpoczniesz poszukiwanie mieszkania. Z reguły to właśnie liczba pokoi jest odpowiedzią na pytanie jakiego mieszkania szukasz i określa jego zapotrzebowanie. Jest także ściśle powiązana z powierzchnią mieszkania a co za tym idzie jego ceną (płacisz za każdy m2 powierzchni mieszkania).
Dla singla lub młodego małżeństwa wystarczy kawalerka lub 2 pokojowe mieszkanie – jest to też najpopularniejszy typ mieszkania pod wynajem. Rodzina z jednym lub dwójką dzieci potrzebować będą co najmniej 3 pokojowego mieszkania z sypialnią, osobnym pokojem dziecięcym oraz salonu z aneksem kuchennym. Osoby pracujące zdalnie potrzebować będą dodatkowego pokoju z przeznaczeniem na gabinet. Rodziny preferujące oddzielną kuchnię poszukiwać będą mieszkania z osobnym salonem lub salonu z aneksem kuchennym z oknem, w którym część kuchenną będzie można wydzielić od salonu dodatkową ścianką działową.
Zgodnie z obecnymi trendami zdecydowana większość mieszkań projektowana jest przy połączeniu części salonowej i kuchennej w postaci salonu z aneksem kuchennym. W takim przypadku pomieszczenie to (salon + aneks) liczy się jako pokój, więc poszukując mieszkania z 2 sypialniami i salonu z aneksem kuchennym powinieneś przeglądać oferty mieszkań 3 pokojowych.
Od czego zacząć?
Określ ilu osobnych pokoi potrzebujecie Ty i Twoja rodzina (obecnie i w ciągu najbliższych kilku lat). Jeśli na przykład wraz z żoną planujecie zakup mieszkania na najbliższe 10 lat, a w ciągu 3 lat spodziewacie się potomka to warto fakt ten uwzględnić w parametrach czyli liczbie osobnych pokoi.
Z pewnością szybko zauważysz zależność, że większa liczba pokoi = większy metraż = wyższa cena. Z reguły tak jest, ale nie jest to „uniwersalna prawda”.
Zwykle jest tak, że dodatkowy pokój wpływa na zwiększenie powierzchni mieszkania co powoduje wzrost jego ceny. Miej jednak świadomość, że pokój pokojowi nie jest równy. Zarówno z uwagi na jego metraż jak i praktyczność. Średnio 3 pokojowe mieszkanie ma powierzchnię ok. 55 m2 ale są też dostępne mieszkania, w których ta sama liczba pokoi została zaprojektowana na 47, a nawet 45 metrach kwadratowych.
Zwróć uwagę na te przykłady:
Poniżej znajduje się rzut typowego 3 pokojowego mieszkania składającego się z dwóch sypialni, salonu z aneksem kuchennym, łazienki i przedpokoju. Całe mieszkanie mierzy powierzchnię 54,69 m2:
Przedstawione mieszkanie to klasyczny 3 pokojowy lokal na najczęściej występującej powierzchni liczącej wspomniane już ok. 55 m2.
Zwróć jednak uwagę, że ta sama liczba pokoi dostępna może być także wśród dużo mniejszych metrażowo mieszkań. Przykład 3 pokojowego mieszkania o powierzchni 47,50 m2:
I ta sama liczba pokoi na 45 m2:
W każdym z powyższych rzutów mieszkań znajdziesz dokładnie ten sam rozkład: 2 oddzielne pokoje, salon z aneksem, przedpokój i łazienkę. Różnią się one powierzchnią poszczególnych pomieszczeń i metrażem całego mieszkania. Co prawda każda z ofert dotyczy innej inwestycji ale gdyby w każdej z nich założyć tę samą cenę m2 – np. 5000 zł/m2 – to pierwsze z wymienionych mieszkań byłoby teoretycznie droższe nawet o 50 000 zł w porównaniu do trzeciej oferty przy zachowaniu tej samej liczby pokoi.
A teraz w drugą stronę – również 3 pokoje, z tym, że na powierzchni niespełna 75 m2:
Każde z przedstawionych powyżej przykładów to rzeczywiste oferty mieszkań rzeszowskich deweloperów, które można było kupić. Jak widzisz ta sama liczba pokoi może być zaprojektowana na zupełnie różnej powierzchni, a co za tym idzie w zupełnie różnej cenie.
Warto w tym miejscu postawić pytanie: skoro i tu i tu liczba pokoi jest taka sama to po co płacić nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej za ten sam układ na większym metrażu?
Odpowiedź na to pytanie ukryta jest nieco głębiej, a wiąże się ona przede wszystkim z praktycznością mieszkania. Liczba pokoi to jedno, a ich praktyczność i komfort korzystania to drugie
Szczegółowiej opisane to zostanie we wpisie nr 3.
Podsumowując
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie Twoich potrzeb, a więc niezbędnej liczby pokoi. Nawet maksymalna cena mieszkania, do której masz możliwość zakupu (z uwagi na budżet lub zdolność kredytową) jest w tym momencie drugorzędna. Nie rezygnuj na starcie z powodu przeświadczenia „w tej cenie i tak nie znajdę mieszkania z taką liczbą pokoi”. To, że do kwoty 300 000 nie możesz znaleźć 3 pokojowego mieszkania nie musi oznaczać, że takich ofert nie ma. Być może niedostatecznie dobrze szukasz lub po prostu oferty te dostępne są „pod stołem” u deweloperów lub agencji nieruchomości, które w tym temacie się specjalizują (np. nasza organizacja – Centrum Inwestycji Deweloperskich).
Powyższe przykłady powinny utwierdzić Cię, że liczba pokoi i metraż nie zawsze idą w parze, a już moja w tym głowa by wynaleźć dla Ciebie odpowiednio dopasowane oferty (nawet jeśli parametry wydają się być niemożliwe do spełnienia). Jeśli zdecydowałeś się na indywidualne poszukiwania poświęć odpowiednio dużo czasu by prześledzić rynek od A do Z i znaleźć odpowiednie mieszkania. Powinno zająć Ci to około 3 – 6 tygodni.
Przejdź do kolejnego wpisu: