Rekordowe ceny mieszkań w Rzeszowie

Szukasz mieszkania w Rzeszowie? Sprawdź jakie są aktualne ceny mieszkań Rzeszów 2019 za metr!

Nie trzeba być znawcą rynku by wiedzieć, że rynek deweloperski od kilku lat kwitnie, a ceny mieszkań z roku na rok stale wzrastają. I choć co raz częściej mówi się o nadchodzącym kryzysie to w niewielkim stopniu przekłada się to na rzeczywistość. Mam wrażenie jakby rynek tego typu spekulacje pozostawiał spekulantom, a sam niezmiennie podążał obraną przed kilkoma laty drogą – budujemy, sprzedajemy i podnosimy ceny.

Ostatnimi czasy pojawia się wiele artykułów zestawiających obecną sytuację z kryzysem z lat 2008-2009. Autorzy/eksperci w oparciu o różnego rodzaju parametry porównują ze sobą te dwa rynki próbując przewidzieć (żeby nie powiedzieć prorokować) sytuację na najbliższe lata. Chciałbym zestawić te informacje z naszym lokalnym rynkiem, jednak choć w opracowaniach tych pojawia się często wiele konkretnych danych, to dotyczą one zazwyczaj największych miast, do których Rzeszów niestety się nie zalicza. Szkoda, bo z chęcią dowiedziałbym się jak wygląda statystyka sprzedaży mieszkań dla naszego miasta w porównaniu ze sprzedażą krajową czy np. lokalnymi zarobkami (na ile tak naprawdę stać mieszkańca Rzeszowa). Część tego typu danych dostarcza GUS, ale wiadomo – im więcej opracowań, tym lepiej 🙂

Jak więc wygląda sytuacja w Rzeszowie?

Ceny mieszkań Rzeszów 2019

Powołując się na dane statystyczne zamieszczone na jednym z ogólnopolskich portali nieruchomości ceny mieszkań w Rzeszowie obecnie wynoszą około… 6345 zł/mkw.

Ceny mieszkań Rzeszów 2019
źródło: oferty.net

Czy to dużo? W mojej opinii tak. Zwłaszcza, jeśli zestawimy tę kwotę z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem wynoszącym (dla II kw.) 5000,53 zł brutto (wg GUS Rzeszów). Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę przy wskazanym wynagrodzeniu otrzyma ok. 3500 zł „na rękę”. A przecież trzy i pół tysiąca na rękę to kwota uśredniona, która w wielu przypadkach i tak jest „wygórowana”. Zwłaszcza dla młodych osób/małżeństw, które dopiero co rozpoczęły swoją karierę zawodową. Czy więc osoby zarabiające poniżej średniej krajowej mogą zapomnieć o czymś większym od kawalerki?

Kto czeka, ten traci?

Wydawać by się mogło, że po wielu latach tak dobrej koniunktury powinien nadejść okres przestoju i wyhamowania wzrostu cen. Wiele osób zdezorientowanych obecną sytuacją z nieskuteczną taktyką „przeczekania” zwraca się do mnie z prośbą o poradę co robić – kupić czy czekać? 

Moim zdaniem nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, przynajmniej ja nie odważę się takowej wydać. Próbując sensownie przeanalizować rynek zwróćmy uwagę na 3 istotne kwestie generujące końcową cenę mieszkania:
1) Ceny gruntów – nie ma co mówić, ziemia pod inwestycje z roku na rok jest co raz droższa. Przekłada się to bezpośrednio na ceny mieszkań Rzeszów 2019.


2) Koszty robocizny – deficyt pracowników na rynku budowlanym przekłada się na wzrost kosztów budowy. Czy możemy doszukiwać się tutaj spadku cen? W razie przestoju na rynku być może tak, ale nie sądzę, by były to kwoty przekraczające kilka procent z obecnych cen. A to nie wpłynie na radykalne zmniejszenie kosztów mieszkań (a już na pewno nie o np. 500 zł na metrze). Zresztą póki co nie możemy mówić o przestoju na rynku, bo go nie ma. Od spowolnienia do przestoju daleka droga.


3) Popyt – czy jest popyt na nowe mieszkania? Wydaje mi się, że tak. Być może odpłynie z rynku część klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych (przy wysokich cenach mieszkań rentowność może spaść poniżej zadowalającej), ale nadal utrzyma się zapotrzebowanie na własne cele mieszkaniowe. Rzeszów jest miastem studenckim, Rzeszów się rozwija. Co roku przybywa mieszkańców, którzy chcą kupić własne M.

Powyższe czynniki mogą nieco tłumaczyć występujące wzrosty cen. Co więc mają zrobić osoby poszukujące mieszkania, których nie stać na tak wysokie ceny?

Tanie mieszkania w Rzeszowie

Choć wzrost cen nie napawa optymizmem to nie ma się jednak co załamywać, bo w Rzeszowie nadal są ciekawe inwestycje oferujące mieszkania w przystępnych cenach. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie lokum w dobrej cenie to napisz do mnie wiadomość opisując parametry mieszkania, którego szukasz. Całkowicie bezpłatnie otrzymasz ode mnie dopasowane oferty mieszkań/domów, których ceny pozytywnie Cię zaskoczą 🙂 

Nie 6300, a 4800 zł/m2! Nie wierzysz? Przekonaj się sam! Napisz do mnie!

Pamiętaj także, że możesz skorzystać z przygotowywanej przeze mnie mapki inwestycji dostępnej pod tym linkiem.

Rate this post
Please follow and like us:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry mieszkania/domu, którego szukasz.
Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego.

Brak umów, brak kosztów, brak zobowiązań.

Wypełnij formularz

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?
Pomogę Ci je znaleźć!

Cześć, nazywam się Marcin i prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl.
Specjalizuję się w rynku pierwotnym i na co dzień bezpłatnie pomagam w znalezieniu mieszkania.

Podaj parametry mieszkania, którego szukasz a otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku deweloperskiego!