Ceny mieszkań Rzeszów 2022 – Ceny nieruchomości Rzeszów 2022

Ceny mieszkań Rzeszów 2022. Ceny nieruchomości Rzeszów 2022.

Sytuacja na rynku nieruchomości naszego kraju w ostatnich latach jest bardzo zmienna i często wręcz nieprzewidywalna. Pandemia wprowadziła wiele zamieszania i w zależności od okresu różnego rodzaju wahań cen i zmian popytu. Rok 2020 to moment ostudzenia zapałów, strachu i wielkiej niewiadomej. Spora część Klientów wstrzymywała się z decyzją o zakupie nowej nieruchomości, a deweloperzy w obliczu zmniejszonego popytu ostrożnie podchodzili do rozpoczynania nowych inwestycji. 

2021 rok to zupełnie przeciwieństwo roku 2020. Ogromny popyt na nowe nieruchomości spowodował rekordy sprzedaży u deweloperów co w połączeniu z drożejącymi materiałami budowlanymi (a często z dużą trudnością w ich zakupie w ogóle) windowały ceny ostro w gorę. 

Wiele osób zastanawia się jakie będą ceny mieszkań Rzeszów 2022. Sprawdźmy jak zachowywały się ceny w ostatnich miesiącach i czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie.

Szukasz domu/ mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry nieruchomości, której szukasz.
W ciągu 24h bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego – ponad 200 inwestycji! 
Brak umów, brak zobowiązań.

„To jeszcze nigdy nie było tak proste!”

#Oszczędź swój czas

Ceny mieszkań Rzeszów

Wiele portali prowadzi własne statystyki dotyczące cen w poszczególnych miastach kraju. Starając się jednak bazować na danych merytorycznych poniższe analizy przygotowałem w oparciu o udostępnione dane przez Główny Urząd Statystyczny oraz Narodowy Bank Polski.

GUS Rzeszów udostępnia dane podsumowujące w formie comiesięcznych komunikatów jak również analiz kwartalnych. W momencie tworzenia tego wpisu (styczeń 2022 r.) dysponujemy podsumowaniem III kwartału 2021 r. oraz komunikatem za listopad 2021 r.

Jak czytamy w komunikacie „o sytuacji społeczno-gospodarczej powiatów województwa podkarpackiego za listopad 2021 r” w ubiegłym roku w okresie styczeń-listopad 2021 r. w Rzeszowie liczba oddanych mieszkań w porównaniu do tego samego okresu 2020 r. spadła o 21.6%. W okresie tym w Rzeszowie oddano niespełna 2500 mieszkań. Można więc przypuszczać, że jest to efekt mniejszej ilości rozpoczętych inwestycji w 2020 roku (okres największej niewiadomej tuż po nadejściu pandemii).

Biuletyn Statystyczne Rzeszowa dla III kw. 2021 r. ukazuje, że w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. w Rzeszowie oddano o 4,2% mniej mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedzającego. 

Jako ciekawostkę poniżej przedstawiam statystykę naszego miasta biorąc pod uwagę liczbę rozpoczętych budów lub liczbę wydanych pozwoleń na budowę w Rzeszowie na tle 18 analizowanych miast kraju:

Nowe pozwolenia na budowę Rzeszów

Widziałeś naszą mapę inwestycji deweloperskich w rejonie Rzeszowa i okolic?
Mapa inwestycji w Rzeszowie

Ceny mieszkań Rzeszów – dynamika zmian

Na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski tak prezentuje się dynamika zmian cen m2 mieszkania dla rynku pierwotnego w Rzeszowie:

Ceny mieszkań Rzeszów 2022
Na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski.

oraz porównanie zmiany cen nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym w okresie pandemii:

Ceny nowych mieszkań Rzeszów 2022
Na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski.

Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w 2021 roku w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020 wzrosły o niespełna 10%:

Ceny nieruchomości Rzeszów 2022Na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski.

Na rynku wtórny średnia cena m2 w ubiegłym roku (I-III kw. 2021) w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020 wzrosła o niecałe 6%. 

POLECAMY!  Odbiór techniczny mieszkania/domu w Rzeszowie i okolicy – pewny i bezpieczny. Uniknij niedoróbek i dodatkowych kosztów w przyszłości:
Poznaj ofertę odbiorów technicznych

Ceny mieszkań Rzeszów 2022 – jakich się spodziewać?

Jak widzimy w ubiegłych latach przeważała tendencja wzrostowa, która utrzymuje się po dziś dzień. Czego więc możemy spodziewać się w obecnym roku i jakie więc mogą być ceny mieszkań Rzeszów 2022

Z jednej strony biorąc pod uwagę rekordowe poziomy inflacji (która będzie mieć wpływ zarówno na wzrosty kosztów robocizny jak również materiałów budowlanych) i postępujące trudności z pozyskaniem atrakcyjnych działek budowlanych (których ceny również z roku na rok rosną) spodziewać by się można było podtrzymania tendencji wzrostowej i kolejnych cyklicznych podwyżek cen nieruchomości. Przy takim założeniu ceny mieszkań Rzeszów 2022 będą rosnąć.

Z drugiej jednak strony nie można pominąć kwestii wzrostu stóp procentowych, co może istotnie wpłynąć na wyhamowanie dotychczas ogromnego popytu na nowe nieruchomości. Wzrosty rat kredytowych w połączeniu z drożejącym kosztem życia i utrzymania mogą spowodować trudności ze spłatą rat dotychczas zaciągniętych kredytów wśród osób z najgorszą sytuacją finansową. Wyższe stopy procentowe to także niższa zdolność kredytowa co dla wielu osób – przy obecnych cenach nieruchomości – może oznaczać brak możliwości zakupu mieszkania bądź domu. W takim wypadku można spodziewać się, że dotychczasowe wzrosty ceny nieruchomości Rzeszów 2022 wyhamują, a może nawet i spadną. 

Wyższe stopy procentowe to droższe i trudniej dostępne kredyty. Mniejsza ilość kredytów to mniejsza ilość kupujących, a więc mniejszy popyt. A mniejszy popyt to większe prawdopodobieństwo walki o klienta, a więc istotny powód do obniżki cen.

Należy zwrócić jednak uwagę, że oprocentowanie kredytu składa się z WIBORu i marży banku. W dobie niskich stóp procentowych banki mogły pozwolić sobie na podwyższenie marży. By przyhamować obecne wzrosty stóp procentowych mogą obniżyć marże co w efekcie przyczyni się do korzystniejszych warunków kredytowych (w porównaniu do wysokości dotychczasowych marż). 

Bez wątpienia rynek nieruchomości ma przed sobą bardzo ciężki i nieprzewidywalny okres. Dla osób planujących zakup nowej nieruchomości podjęcie decyzji kupować czy zaczekać jest i będzie z pewnością niezwykle trudne. Istotnych czynników przemawiających zarówno za podwyżkami cen jak i ich obniżkami jest wiele i dopiero najbliższe miesiące być może pokażą nam, w którą stronę zmierzają ceny mieszkań Rzeszów 2022 i lokalny rynek nieruchomości.

5/5 – (2 votes)

Marcin Buniowski - Ekspert rynku pierwotnego w Rzeszowie

Marcin Buniowski - Ekspert rynku pierwotnego w Rzeszowie

Prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl. Specjalizuję się w rynku pierwotnym.
Współtworzę organizację będącą biurem sprzedaży inwestycji deweloperskich. Bezpłatnie pomagam znaleźć nowy dom/mieszkanie w rejonie Rzeszowa i okolic.
Napisz jakiej nieruchomości szukasz - chętnie pomogę Ci znaleźć najlepszą, dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji.
Kontakt: 721 813 559 | marcin@nieruchomosciwrzeszowie.pl

Podaj jakiej nieruchomości szukasz
Marcin Buniowski - Ekspert rynku pierwotnego w Rzeszowie

Marcin Buniowski - Ekspert rynku pierwotnego w Rzeszowie

Prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl. Specjalizuję się w rynku pierwotnym.
Współtworzę organizację będącą biurem sprzedaży inwestycji deweloperskich. Bezpłatnie pomagam znaleźć nowy dom/mieszkanie w rejonie Rzeszowa i okolic.
Napisz jakiej nieruchomości szukasz - chętnie pomogę Ci znaleźć najlepszą, dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji.
Kontakt: 721 813 559 | marcin@nieruchomosciwrzeszowie.pl

Podaj jakiej nieruchomości szukasz
5/5 - (2 votes)
Please follow and like us:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?

Podaj parametry mieszkania/domu, którego szukasz.
Bezpłatnie otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku pierwotnego.

Brak umów, brak kosztów, brak zobowiązań.

Wypełnij formularz

Szukasz mieszkania w Rzeszowie?
Pomogę Ci je znaleźć!

Cześć, nazywam się Marcin i prowadzę portal nieruchomosciwrzeszowie.pl.
Specjalizuję się w rynku pierwotnym i na co dzień bezpłatnie pomagam w znalezieniu mieszkania.

Podaj parametry mieszkania, którego szukasz a otrzymasz dopasowane oferty z całego rynku deweloperskiego!