Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania w Rzeszowie?

Wybór odpowiedniego mieszkania, które przez lata spełniać będzie bieżące potrzeby to nie lada wyzwanie. By nieco uprościć dokonanie tego wyboru przedstawiam kilka praktycznych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania.

Proces poszukiwania przyszłego mieszkania należy rozpocząć od określenia jego podstawowych parametrów takich jak powierzchnia, liczba pokoi oraz ich układ. Są to parametry wyjściowe na podstawie których będziesz filtrował dostępne ogłoszenia dlatego przeanalizuj jakie będą dla Ciebie odpowiednie. Weź przy tym pod uwagę Twoje obecne jak również przyszłe potrzeby – być może planujesz powiększenie rodziny i za 2-3 lata będziesz potrzebował dodatkowego pokoju. Warto pomyśleć o tym już teraz.

Zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń. Przy obecnych trendach mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj mają połączony salon z aneksem kuchennym, natomiast starsze mieszkania z rynku wtórnego przeważnie charakteryzują się oddzielnymi pokojami i zamkniętą (wydzieloną) kuchnią. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy i warto przemyśleć, która jest dla Ciebie najlepsza. W przypadku salonu z aneksem zwróć uwagę czy w razie potrzeby możliwe jest wydzielenie osobnego pokoju (za pomocą wstawienia ścianki działowej i drzwi).

Jeśli chciałbyś by Ciebie i Twoje dzieci budził poranny promyk słońca, a wasze popołudniowe chwile spędzać w dobrze nasłonecznionym salonie to sprawdź jak rozmieszczone są pokoje względem stron świata. Najlepiej by pomieszczenia, w których przebywać będziecie rano były skierowane w stronę wschodnią, natomiast pokoje popołudniowe i wieczorne od strony południowo-zachodniej.

Atrakcyjnym dodatkiem do mieszkania może być ogródek, widokowy balkon lub przestronny taras. Przy obecnej ilości inwestycji deweloperskich bez problemu znajdziesz wariant, który Tobie odpowiada.

Sprawdź także, czy blok wyposażony jest w windę, a jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie to zweryfikuj czy osiedle jest monitorowane i dobrze oświetlone.

Praktycznym dodatkiem do mieszkania w bloku jest komórka lokatorska. Dowiedz się czy jest przypisana do mieszkania, a jeśli nie to czy można ją nabyć za dodatkową opłatą. Podobnie jest z garażem podziemnym – jeśli nie chcesz parkować „pod chmurką” a mieć własne, wydzielone miejsce parkingowe to sprawdź czy jest możliwość zakupu prywatnego miejsca parkingowego w garażu podziemnym (oczywiście jeśli blok taki garaż posiada).

Lokalizacja

Do podstawowych parametrów mieszkania oprócz powierzchni i liczby pokoi należy oczywiście lokalizacja.

Przede wszystkim zdecyduj czy chcesz mieszkać w hucznej centralnej części miasta czy raczej na spokojnych jego obrzeżach. Podejmując tę decyzję kieruj się możliwie największą ilością czynników biorąc pod uwagę m.in. miejsce pracy, miejsce zamieszkania rodziny i przyjaciół czy łatwość i szybkość dojazdu do ważnych i często uczęszczanych przez Ciebie miejsc.

Przed dokonaniem wyboru lokalizacji zweryfikuj dostępną w okolicy infrastrukturę. Zwróć uwagę w jakiej odległości znajduje się plac zabaw, przedszkole, szkoła, sklepy, punkty usługowe, apteka a nawet restauracja czy przychodnia. Ważnym aspektem jest dostęp do komunikacji miejskiej – zwłaszcza, jeśli nie posiadasz samochodu. Bliżej centrum nie powinno być z tym problemu, ale kilka kilometrów dalej może być już dużo gorzej. Jeśli natomiast Twoim środkiem transportu jest samochód to zwróć uwagę na możliwości dojazdu – jednojezdniowa droga prowadząca do gęstej zabudowy będzie zapewne zakorkowana.

Jeśli lubisz spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu to zobacz, czy w wybranej przez Ciebie lokalizacji znajdują się tereny zielone (np. Bulwary), ścieżki spacerowe i rowerowe czy park.

Bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla wybranej okolicy – dzięki temu dowiesz się z dużym prawdopodobieństwem co powstanie w otoczeniu w najbliższych latach. Pamiętaj! Nawet jeśli wokół rozpatrywanego osiedla obecnie znajdują się łąki i piękne przestrzenne tereny to nie znaczy, że za 5 lat też tak będzie. Wręcz przeciwnie! Rzeszów tak intensywnie się rozbudowuje, że nawet obecne obrzeża miasta za kilka/kilkanaście lat mogą zostać intensywnie zabudowane. Udaj się także do Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa i podpytaj czy w interesującej Cię lokalizacji są obecnie planowane jakieś inwestycje.

Jeśli masz pytania i wątpliwości do wybranej przez Ciebie lokalizacji i chciałbyś zasięgnąć mojej rady to napisz do mnie – jeśli tylko będę w stanie to udzielę odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania w Rzeszowie?
4.5 (90%) 4 vote[s]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *